2017 Prudential #USChamps17 Competition Central

fanzone_700x383

NBC All-AccessLive Resultsicenetwork Event Page | Event Tickets | Schedule | Practice Groups | How to Watch | Official Event Program

Today’s Schedule
(times ET)

Friday, January 20
9:30 a.m. – junior ladies free skate
11:35 a.m. – junior free dance
2:40 p.m. – junior men free skate
6:00 p.m. – championship short dance
8:30 – championship men’s short program

Tomorrow’s Schedule
(times ET)

Saturday, January 21

10 a.m. – championship pairs free skate/free dance (early groups)
1:15 p.m. – championship pairs free skate/free dance (late groups)
6:30 p.m. – championship ladies free skate

 


How to Watch!

The entire event can will be live on icenetwork or NBC. Icenetwork programming note: The championship groups not shown live on icenetwork on Saturday, Jan. 24, and Sunday, Jan. 25, will be televised live on NBC. Video of the portions aired on NBC will be available on-demand ONLY at a later date.

Watch LIVE on icenetwork!

Through icenetwork, registered users can watch FREE behind-the-scenes video beginning on Thursday, Jan. 19. This free stream will include the icenetwork ICE Desk, interviews, analysis, features and press conferences. For more information, visit icenetwork.

NBC, NBCSN and Universal HD will carry live and encore coverage of the 2017 U.S. Championships starting with the pairs short program live on NBCSN at 5:30 p.m. ET on Thursday, Jan. 19. For a complete broadcast schedule, click here. NBC will feature behind-the-scenes access through its All-Access page including live scoring and leaderboards, video features, fan polls and more.


Facebook Live Q&As

Approximately 15 minutes after the conclusion of competition Jan. 19-22, check out the U.S. Figure Skating Facebook page for special Facebook Live Q&As with Meryl Davis and Ryan Bradley!


You’re here?! Great!

Those who are coming to the Kansas City to watch the 2017 Prudential U.S. Figure Skating Championships are in for a great experience. Aside from the on-ice competition, fans will be able to enjoy many activities off the ice.

SkateFest
U.S. Figure Skating and Crown Center Ice Terrace are partnering for SkateFest, free and open-to-the public skating lessons, on Monday, Jan. 16. For more information or to register, click here.

Autograph Sessions (all will take place at Prudential autograph station at section 109)
Friday, January 20
4-4:45 p.m. – Championship pairs (top four after short program)

Saturday, January 21
1:15-2 p.m. – Championship men (top four after short program)

Sunday, January 22
noon-12:45 p.m. – Championships ladies and ice dance medalists

Happy Hour with Brian Boitano
Join 1988 Olympic champion Brian Boitano for Happy Hour from 5:30-7:30 p.m. at Cleaver & Cork, which is right across the street from Sprint Center (1333 Walnut St., KC, MO 64106)! Brian will be serving up his signature cocktail of the championships, KC Gold, as well as signing autographs and taking pictures (Brian loves selfies). This event is free and open to the public. The first 50 guests will receive a free pair of tickets to the men’s short program later that evening. For more information, click here.

Visit Kansas City Power & Light District (across the street from Sprint Center)
The Power & Light District is adjacent to Sprint Center. Several restaurants will offer F&B specials Jan. 19‐22. Prior to 5 p.m. at McFadden’s Sports Saloon, Pizza Bar, Cleaver & Cork, No Other Pub and Leinenkugel’s, receive 10 percent off food, $3 Miller Lite/Coors Light, $4 Select Cocktails and $5 Premium Cocktails. After 10 p.m., Leinenkugel’s will also offer BOGO food items.

Sk8 to Elimin8 Cancer
The Ice Terrace at Crown Center is teaming up with The Scott Hamilton CARES Foundation to Sk8 to Elimin8 Cancer™. With the support of local ice rinks, clubs, teams and individuals this unique fundraising benefit allows everyone to join in on the fun, whether you skate or not. Through peer‐to‐peer fundraising and community support, hundreds of individual fundraisers around the country are asking their network of peers to pledge their support through these events. For more information, click here.


2017 U.S. Medalists:

Senior Men
1. Nathan Chen (Salt Lake Figure Skating)
2. Vincent Zhou (SC of San Francisco)
3. Jason Brown (Skokie Valley SC)
4. Grant Hochstein (SC of New York)

Senior Ladies
1. Karen Chen (Peninsula SC)
2. Ashley Wagner (SC of Wilmington)
3. Mariah Bell (Rocky Mountain FSC)
4. Mirai Nagasu (Pasadena FSC)

Senior Dance
1. Maia Shibutani (SC of New York) / Alex Shibutani (SC of New York)
2. Madison Chock (All Year FSC) / Evan Bates (Ann Arbor FSC)
3. Madison Hubbell (Lansing SC) / Zachary Donohue (Lansing SC)
4. Elliana Pogrebinsky (Peninsula SC) / Alex Benolt (Skokie Valley SC)

Senior Pairs
1. Haven Denney (SC of New York) / Brandon Frazier (All Year FSC)
2. Marissa Castelli (SC of Boston) / Mervin Tran (SC of Boston)
3. Ashley Cain (SC of New York) / Timothy LeDuc (Los Angeles FSC)
4. Deanna Stellato-Dudek (Southwest Florida FSC) / Nathan Bartholomay (Soutwest Florida FSC)

Junior Men
1. Aleksei Krasnozhon (Dallas FSC)
2. Camden Pulkinen (Broadmoor SC)
3. Ryan Dunk (Baltimore FSC)
4. Eric Sjoberg (Los Angeles FSC)

Junior Dance
1. Rachel Parsons (Washington FSC) / Michael Parsons (Washington FSC)
2. Christina Carreira (SC of New York) / Anthony Ponomarenko (SC of San Francisco)
3. Lorraine McNamara (Peninsula SC) / Quinn Carpenter (Washington FSC)
4. Chloe Lewis (All Year FSC) / Logan Bye (SC of NEw York)

Junior Ladies
1. Kaitlyn Nguyen (Los Angeles FSC)
2. Starr Andrews (Los Angeles FSC)
3. Ashley Lin (Dallas FSC)
4. Emmy Ma (SC of Boston)

Junior pairs
1. Nica Digerness (Broadmoor SC) / Danny Neudecker (Seattle SC)
2. Elli Kopmar / Jonah Barrett (Southwest Florida FSC)
3. Alexandria Yao (Peninsula SC) / Austin Hale (Fort Wayne ISC)
4. Lindsay Weinstein (DuPage FSC) / Jacob Simon (Skokie Valley SC)

Novice ladies
1. Angelina Huang (St. Peters FSA)
2. Ting Cui (Baltimore FSC)
3. Pooja Kalyan (Ozark FSC)
4. Alysa Liu (St. Moritz ISC)

Novice men
1. Maxim Naumov (Charter Oak FSC)
2. Joseph Kang (University of Delaware FSC)
3. Dinh Tran (SC of San Francisco)
4. Joonsoo Kim (DuPage FSC)

Novice pairs
1. Erin Coleman / Derrick Griffin (Panthers FSC)
2. Ainsley Peterson (All Year FSC) / Kristofer Ogren (Kansas City FSC)
3. Greta Crafoord / John Crafoord (Los Angeles FSC)
4. Eliana Secunda / Blake Eisenach (Rocky Mountain FSC)

Novice dance
1. Jocelyn Haines / James Koszuta (Amherst SC)
2. Katarina DelCamp (Dallas FSC) / Maxwell Gart (All Year FSC)
3. Sophia Elder / Christopher Elder (Louisville Skating Academy)
4. Elizabeth Tkachenko / Alexei Kiliakov (Washington FSC)

Intermediate ladies
1. Stephanie Ciaraochi (Dallas FSC)
2. Emilia Murdock (SC of Boston)
3. Ariela Masarsky  (DuPage FSC)
4. Emily Zhang (Richmond FSC)

Intermediate men
1. Ilia Malinin (Washington FSC)
2. Nicholas Hseih (SC of Wilmington)
3. Philip Baker (SC of Boston)
4. Daniel Argueta (Texas Gulf Coast FSC)

Intermediate pairs
1. Masha Mokhova / Ivan Mokhov (Lansing SC)
2. Jade Esposito / Franz-Peter Jerosch (Colonial FSC)
3. Isabelle Martins (Chicago FSC) / Ryan Bedard (Northern Ice SC)
4. Alice Sollazo / Paul Yeung (All Year FSC)

Intermediate dance
1. Katarina Wolfkostin (Peninsula SC) / Howard Zhao (Detroit SC)
2. Layla Karnes (All Year FSC) / Jeffrey Chen (Peninsula SC)
3. Paulina Brykalova / Daniel Brykalov (St. Paul FSC)
4. Maria Soldatova / Faddey Soldatov (Washington FSC)

Juvenile girls
1. Madison Nguyen (Dallas FSC)
2. Tamnhi Huynh (Dallas FSC)
3. Haley Scott (First Coast FSC)
4. Elise Freezer (Los Angeles FSC)

Juvenile boys
1. William Annis (Yarmouth Ice Club)
2. Robert Yampolsky (North Jersey FSC)
3. Kai Kovar (Wasatch FSC)
4. Liam Kapeikis (Wenatchee FSC)

Juvenile pairs
1. Sydney Flaum (Broadmoor SC) / Chase Finster (Northern Kentucky SC)
2. Josephine Hagan / Evan Whitlow (Louisville Skating Academy)
3. Jasmine Wong (Dakotah FSC) / Danylo Siianytsia (All Year FSC)
4. Ashley Fletcher / Cayden McKenzie-Cook (Orange County FSC)

Juvenile dance
1. Nastia Efimova / Jonathan Zhao (SC of North Carolina)
2. Alice Serbin (Colonial FSC) / Kenan Slevira (All Year FSC)
3. Elliana Peal / Ethan Peal (Skokie Valley FSC)
4. Sara Dutton / Emmett King (Louisville Skating Academy)